Genel Bilgi ve Konular

Anketler

Sitemizin en çok hangi bölümünü beğeniyor ve kullanıyorsunuz?
 

Uzman Videoları

CİSEAD - Cinsel Bilgilendirme Videoları

Erken boşalma nedir, neden erken boşalıyorum, tedavi yöntemleri nelerdir? gibi erken boşalma ile ilgili sorularınıza yönelik uzman videoları ve açıklamaları için tıklayınız.

Vajinismus Sorular & Cevaplar

Vajinismus Sorular ve Cevaplar

Sağlıklı ve mutlu bir kadın olmak için... Vajinismus hakkındaki sorularınızı bize iletebilirsiniz.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Evlenmeden neler yapmalıyız?

Niçin evleniriz; Temelde hepimiz başka insanlarla iletişim kurmayı arzu ederiz. Olgunlaştıkça da bu his bizi yakından ve derinden sevecek bir kişiyi özleyip, aramaya iter. Almakta vermekte sevginin olmazsa olmaz bölümleridir. Biri olmadan öteki pek uzun ömürlü olmaz. Evlenmenin temel nedenlerinden bir tanesi beraberlik,birine sahip olmak ve birine ait olmak duygusu, bundan doğan yakınlık, can yoldaşlığı, istenmek, anlaşılmak, çocuk sahibi olmak, kendi düzenini kurmaktır. Bunlar vazgeçilmez duygusal öğelerdir. Yine bunlar cinselliği yalnızca fiziksel yönden değil, ruhsal yönden de tamamlar.

Devamını oku...

Erkeklerin en merak ettiği şeyler (penis boyundan sonra)Erkeklerin en merak ettikleri

Testisler nedir? Biri niye büyük, teki daha aşağıda

Sperm nereden gelir, içinde ne vardır?

Çocuğun cinsiyetini kim belirler?

Evlenince çocuğum olur mu?

Ikınınca niye spermim geliyor?

Gece rüyada boşalmaya sebep nedir?

Testisler (yumurtalıklar veya erbezleri) erkeğin bir cinsel organı olup, meni (sperm-ersuyu) ve seks hormonu üremesini sağlarlar. Penisin altında skrotum denilen bir torba içindedirler. Testisler daha bebek anne karnında iken bebeğin karnında oluşur ve doğumdan öncede normal olarak torbaya inerler. Testisler çift olarak bulunurlar. Çift olmasının amacı eğer bir tanesine bir şey olur ve çalışamaz hale gelirse diğeri ile kişinin üreme ve hormonal faaliyetinin devam etmesi içindir. Yumurta şeklinde ve hafifçe basıktırlar. Büyüklükleri kişiden kişiye değişmekle beraber, her biri ortalama 20-30 gr ağırlığında, 4-5 cm uzunluğunda ve 2-2,5 cm kalınlıktadırlar. İkisi de yaklaşık aynı büyüklüğe sahiptir ama sol taraftaki biraz daha aşağıdadır.

Devamını oku...

Vajinismusun nedenleriEsas olarak; vajinismusun, nedenleri tamamiyla psikolojiktir. VE DE TEDAVİ EDİLEBİLİR.

Vajinismusun nedenlerinden en yaygın olan bir tanesi;  yetişme çağındaki kızlara seksin pis ve kötü olduğunu öğreten yanlış ve katı eğitim tarzıdır. Yıllarca, cinselliğin kadınlar için zarar verici, kötü, aşağılayıcı, yalnızca erkeklerin faydalandığı, kadınların kaçması gereken bir şey olarak yetişen bir genç kız, bu ilişkiyi yaşayacağı sırada bilinçaltına yerleşmiş bu yanlış fikirleri istemeyerek de olsa hatırlayacak, ilişkiye girmekten rahatsızlık duyacak ve kasılacaktır.

Devamını oku...

Kadınlarda cinsel isteksizlik, orgazm olamamaCinsellik veya cinsel istek nedir?
Bunu anlayabilmek için isterseniz önce kısaca insandan bahsedelim. Canlı doğarken tek bildiği şey ölüm dür ve yaptığımız her şey hayatta kalmak için, yaşamak için yaptığımız şeylerdir. Yaşamak, dünyada kalmak bir haz ve zevktir, ölüm ise elem ve kederdir,insan ve tüm canlılar elemden kaçar hazza yönelirler. Her canlı yaşamda kalmayı ister ve bunun için çaba gösterir.

Devamını oku...

Cinsel eğitimMutluluk için sağlıklı cinsellik, sağlıklı cinsellik için ise eğitim bilgi şarttır.

Sağlıklı bir cinsel yaşamı olması için çocuklara ve gençlere bilgi verilmesi şarttır. Bugünkü davranışlarımız doğduğumuz andan itibaren farkında olarak veya farkında olmadan çevremizden direk olarak veya dolaylı olarak edindiğimiz bilgilerle yönlenir.

Çocuk büyürken çevresinde olup biten her şeyi bir kamera ve cihazı gibi kayıt eder ve bunların bir kısmını yaşantısı boyunca kullanır. Ama çevremizde o kadar çok olup bitmekte doğrular, yanlışlar, iyiler ve kötüler nasıl ayırt edilecek?

Devamını oku...