Genel Bilgi ve Konular

Anketler

Sitemizin en çok hangi bölümünü beğeniyor ve kullanıyorsunuz?
 

Uzman Videoları

CİSEAD - Cinsel Bilgilendirme Videoları

Erken boşalma nedir, neden erken boşalıyorum, tedavi yöntemleri nelerdir? gibi erken boşalma ile ilgili sorularınıza yönelik uzman videoları ve açıklamaları için tıklayınız.

Vajinismus Sorular & Cevaplar

Vajinismus Sorular ve Cevaplar

Sağlıklı ve mutlu bir kadın olmak için... Vajinismus hakkındaki sorularınızı bize iletebilirsiniz.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Güvenli cinsel ilişki seks

Kimileri güvenli seksi; ''eşinizin kesinkes eve gelmeyeceğinden emin olunduğu anda yapılan seks'' olarak tanımlayabilir, ama güvenli seks farklı bir şeydir.

Güvenli seksi sadece cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak olarak ta algılamakta yanlıştır.

Güvenli seks bulaşıcı hastalıklardan veya fizyolojik rahatsızlıklardan korunmak, istenmeyen gebeliklerin engellenmesi, sosyal ve psikolojik sıkıntılara sebep olabilecek her türlü yer, zaman, koşul ve kişi ile cinsel ilişkiden kaçınarak yaşanan ilişkidir.

En önemli kural cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmaktır. Bu hastalıklar basit bir enfeksiyondan, hayatımızı tehdit edebilecek AİDS'e kadar uzanan geniş bir yelpazede yer almaktadırlar. Bazen hayat boyu kalıcı izler bırakabilecek mesela kısırlık oluşturabilecek veya en olmadık zamanlarda kondilom siğil gibi karşımıza çıkabilecek sorunlar oluşabilir. Basitte olsa cinsel yola bulaşan bir enfeksiyon için doktora gitmek sıkıntılı bir süreçtir özelliklede hanımlar için.

Devamını oku...

İnternet ve cinsellik,

İnternet cinsel hayatımızı nasıl etkiliyor

Sanal seks geldi mertlik bozuldu mu?

İnternet ve cinsellikİnternet artık hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri.Başlangıçta bu kadar yoğun olmasa da internet yaşamımızda vardı ama artık neredeyse bütün iletişim ve haberleşmemiz internet üzerinden olmaya başladı. E-mail, Msn, Skype diğer chat araç ve odaları tamamen hayatımızı kapladı. Bazı kişiler için internet iş, bazılarının da işlerini yapma aracı oldu. Bilgilenmek içinse artık sadece interneti kullanır olduk.

Çoğumuz haberleri internetten okuyoruz, internetten televizyon seyreder olduk, video ve resim albümlerini internet paylaşıyoruz.
Tabii ki bu geniş bilgi kaynağında ve de rahat ortamda kimseyle yüzleşmeden merak ettiğimiz her şeyi arayıp bulabiliyor, hatta paylaşabiliyoruz.Bunların başında da tabii ki cinsellikle ilgili her şey geliyor.

"Günümüzde birçok genç cinselliğe internet üzerinden ulaşıyor."aslında sadece gençlerde değil yetişkinlerde, yaşlılarda da durum böyle.

Devamını oku...

(Hanımlar siz de bunu partnerlerinize okutabilirsiniz)

İyi seks için erkeklere tüyolarUnutmayın kadın da erkek de kendini iyi hissederse size kendinizi iyi hissettirir;

  1. İyi bir seks için önce partnerinizin gururunu okşayın; onu ne kadar beğendiğinizi ve özlediğinizi ve de arzuladığınızı mutlaka söyleyin, ayrıca kıyafeti ve vücudu ile ilgili abartılı olmayan övgüde bulunun
  2. Kadınlar için çiçek beğenilmek ve önemsenmek anlamına gelir; kendini iyi hisseden kadın size kendinizi iyi hissettirecektir, özellikle yatakta.
  3. Kadınlar için ortam önemlidir; bir mum ve hafif bir müzik ''onun için yapılmış özel bir şey'' çok şeyi değiştirecektir.

    Devamını oku...

Ekonomik kriz hayatımızı her yönden etkiliyor.
Cinsel hayatımızı olumlu ya da olumsuz yönden etkileyen faktörler nelerdir? Kriz cinsel hayatı da vurduCinsel hayatı en çok etkileyen sorunların başında stres yani psikolojik sorunlar gelmektedir.
Cinsellik insan hayatının vazgeçilmez bir parçası. Ana karnındayken bile kız erkek bebek diye dış beklentilerle başlayan hayatımız doğduğumuz andan itibaren artarak devam eden cinsel kimlik rollerimiz aktif cinsel hayatla beraber artık neredeyse zorunluluk haline geliyor.

İNSANLARIN yemek, içmek, uyku gibi ihtiyaçların dışında ruh ve beden sağlıklarının devamı için hem cinsel hem de psikolojik yönden ihtiyaçlarını karşılamaları gereklidir. Cinsellik psikolojik ve fiziksel sağlıklı olma halinin sonucunda oluşan normal bir vücut fonksiyonudur. Dolayısı ile tüm fiziksel ve psikolojik yapımızdan ve onları etkileyen her türlü iç ve dış tesirden etkilenir; rüzgârdan etkilenir, ışıktan etkilenir, renklerden etkilenir, ağrılardan etkilenir, üzüntüden etkilenir.

Devamını oku...

Cinsel problemler (sorunlar) ve çözüm yollarıCinsel sorunların yüzde biri bedensel faktörlere dayanırken geri kalan ve neredeyse bütününü oluşturan büyük çoğunluğu bedensel değil psikolojik sebeplerden kaynaklanmaktadır. Cinsel problemlerin tedavisi mümkün olmasına rağmen çoğu kişi bu problemini yok saymaya çalışır ve tedaviden kaçınır.
Hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel problemlere çok sık rastlanır. Sebepler bireye özgü olsa da genellikle cinsel açıdan ailevi baskı altında yetişmiş kişilerde cinsel problemler kaçınılmazdır. Cinsellikle ilgili yanlış bilgilendirilmeler, yaşanmış kötü tecrübeler de cinsel sorunlara yol açabilir.

Kadınlar kültürel sebeplerden cinselliği konuşmaktan çekinmekte, ayrıca cinsel fonksiyon bozukluğuna rağmen cinsel hayatını devam ettirebildiği için de cinsel sorunu ile yaşamayı tercih edebilmektedir. Hatta bazı kültürlerde cinselliği sadece eşini n ihtiyaçlarını karşılamak için yaşayan, kendi cinselliğini önemsemeyen ve probleminin farkında olmayan kadınlar dahi vardır.

Devamını oku...