Genel Bilgi ve Konular

Anketler

Sitemizin en çok hangi bölümünü beğeniyor ve kullanıyorsunuz?
 

Uzman Videoları

CİSEAD - Cinsel Bilgilendirme Videoları

Erken boşalma nedir, neden erken boşalıyorum, tedavi yöntemleri nelerdir? gibi erken boşalma ile ilgili sorularınıza yönelik uzman videoları ve açıklamaları için tıklayınız.

Vajinismus Sorular & Cevaplar

Vajinismus Sorular ve Cevaplar

Sağlıklı ve mutlu bir kadın olmak için... Vajinismus hakkındaki sorularınızı bize iletebilirsiniz.
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Vajinismus uzaylı hastalığıHani derler ya kardeş-kardeş uslu durun, işte Vajinismus dediğimiz kadında ilişkiye girememe hastalığı da evli çiftlerin cinsel ilişkiye girmesini engelliyor. Evet yanlış okumadınız bu çiftler korku ve kaygı yüzünden hiç cinsel ilişki yaşayamadılar ve yaşayamıyorlar. Olur mu canım öyle şey demeyin oluyor, 5-10 hatta 20 yıllık hiç cinsel ilişki yaşamamış evli çiftler var.

Garip mi geldi? Gelmesin bu bir hastalık, adı da VAJİNİSMUS hastalığı. Bu çiftlerde ilişki günü gelene kadar kendilerinde böyle bir sorun olabileceklerini akıllarına getiremiyorlardı.

Uzaylı Hastalığı adı nereden mi geliyor? Bir hasta doktoruna yaşadığı sıkıntıyı tanımlarken şu şekilde bir açıklama yapıyor; ''Doktor bey bizde kimsede olmayan garip bir rahatsızlık var, biz karı koca olamıyoruz, herkes yaparken, keyif alırken biz uzaylı gibi korkuyoruz'' demiş, daha sonra da tedavi olduktan sonra kendisiyle dalga geçer hala gelmiş hasta hani benim eskiden ''Uzaylı hastalığım" vardı ya diye kendisiyle dalga geçmeye başlamış.. Kadınlar kadar erkeklerde cinsel kaygılar yaşamaktadırlar, eşler bu kaygılarını birbirlerine yansıtıp birbirlerindeki kaygıyı arttırıp çıkmaz bir döngü içine girmekte, çaresiz kaldıkça birbirlerini suçlamakta, böylece aralarındaki saygı ve sevgi azalıp yok olup gitmektedir.

Devamını oku...

Vajinismusta, eşin tutum ve yaklaşımı çok önemlidir. Eğer erkek eşinin kaygı ve korkularını, vajinismus problemini anlamaya çalışıp, onun yanında olduğunu göstermek yerine; bir an önce cinsel birlikteliği gerçekleştirip hem kendisine ve eşini hem de aile büyüklerine karşı erkekliğini gösterme çabasına girerse, problemin halledilmesi zorlaşacaktır.

Devamını oku...

Vajinismus çok seyrek olarak iç ve dış cinsel organların yara ve enfeksiyon gibi sebeplere bağlı oluşmak dışında tamamiyle psikolojik kökenli bir rahatsızlıktır.

Her insan özel ve özneldir. İnsanın ruhsal (psikolojik) yapısının oluşumunda genetik mirasının, geçirdiği hastalıkların, annesinin karakter yapısının, annesinin varlığının ya da yokluğunun, babasının karakter yapısının, babasının varlığı ya da yokluğunun, kardeşlerin, aile içi ilişkilerin, sosyal ve kültürel çevrenin etkisi, akraba ilişkileri, ekonomik koşullar, eğitim, hayatın içinde yaşanmış kişisel travmalar, sosyal felaketler gibi bir çok faktörün vajinismus problemine sebebiyet verdiği gözlenmektedir.

Kadın Hastalardaki Disparöni

Cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında görülen disparöni, ciddi bir fiziksel muayene ve ayrıntılı bir psiko-seksüel değerlendirme gerektiren, sık rastlanan klinik bir problemdir. Söz konusu rahatsızlık, sadece sendromun sebebi yetersiz cinsel uyarılma ve ıslanma ya da vajinismus değilse disparöni olarak teşhis edilir. Kadınlarda rastlanan cinsel istek bozukluklarına daha önce değinmiştik. Uyarılmaya bağlı sorunların dışındaki sebeplerden ortaya çıkan disparöni, çoğu kez tıbbi müdahale gerektiren organik nedenlere sahiptir. Eğer sonuç, tıbbi müdahaleye uygun olmayan bir disparöni ise, ağrılara uygulanan telkin tedavisi bu rahatsızlığa da uygulanabilir. Telkin ile cinsel organlara transfer edilen anestezi de başarılı olabilir. Erkek disparöni vakalarında olduğu gibi, kadınlarda da bu şikayetin başka bir hastalığın belirtisi olup olmadığına dikkat etmek gerekir.

Devamını oku...

Cinsel birliktelik sırasında kişi birden bir panik içerisine girer. Sıkıntı ve korku yaşar. Her ne kadar aklıyla cinselliği yaşamak istese de kontrolünü yitirir. Vajinal pubik kasların kasılmasıyla birlikte, bütün vücudunda bir gerginlik hisseder.

Eşini iter, bacaklarını kapamaya çalışır. Sonrasında ise büyük bir utanma, suçluluk, kendini küçük görme, cinselliği yaşamayanın eksikliğini hissetme, üzülme, hayal kırıklığı yaşanır. Üstüne birde toplum içinde yükselen "ne zaman çocuk geliyor?" baskısını hissetmektedir. Bu girdap zamanla cinsel birlikteliğin daha da büyük bir kabus haline getirmektedir. Cinsel isteksizlik oluşmaktadır.