Erken Boşalma | Page 3

Genel Bilgi ve Konular

  • Yeni evlenmiş veya hiç cinsel ilişkide bulunmamış olmak,
  • Heyecanlanmak,
  • Hassas, kırılgan, tez canlı, mükemmelliyetçi  karakter özellikleri,
  • Uzun süre cinsel ilişkiye girmemiş olma sonrasındaki cinsel ilişkiler,
  • Cinsel ilişki sırasında partnerinin daha istekli olması,
  • Devamını oku...

İlk olarak hastalığın teşhisi doğru olarak konulmalıdır. Başlangıçta terapist danışanın, eşinin neler  yaşadıklarını ve ikisinin bu durumdan nasıl etkilendiğini  anlamaya çalışılmalıdır. Ve kişilere uygun tedavi programı belirlenmelidir.
Terapist erkeklerin öncelikle boşalmayı kontrol edememesinden daha ziyade duygusal kırılmalarının farkına varmalarına yardımcı olmalıdır.
Mutlu bir yaşam, cinsel birliktelik için; her iki tarafa da  bireysel sorumluluk almaları  gerektiğinin farkına vardırılmalı, bir takım ruhu oluşturabilmeleri  için birbirlerini anlamak, hissetmek için emek harcamaların gerektiği  fark ettirilmelidir. SEVGİ EMEK İSTER.

Cinsel terapiler; terapistin kontrolünde eşlerin birlikte yerine getirebileceği uygulamalardır. Bu uygulamalar eşlere tarif edilerek "ev ödevi" şeklinde yapmaları istenir. En sık olarak "sıkma tekniği" ve "dur-başla tekniği" kullanılır.

Cinsel terapilerle ile tedavinin erken boşalmada başarı oranı çok ama çok yüksektir.

Cinsel birleşme sırasında erkeğin pozisyonunda boşalma üzerine etkisi vardır. Klasik cinsel birleşme pozisyonu (erkeğin üste olduğu durum) boşalmanın geciktirilmesi için doğru bir pozisyon değildir. Erkeğin daha rahat olduğu, kolay gevşeyebildiği, odaklanmanın daha rahat olduğu  ve efor harcamadığı pozisyon olan; kadını kucağına aldığı veya sırt üstü yerde yattığı pozisyonda erkek boşalmasını daha rahat kontrol edebilir. Ayrıca bu pozisyonlarda kadınlar daha hızlı ve rahat orgazma ulaşabilirler.

Genellikle altta yatan neden PSİKOLOJİK olsa da çok nadiren fiziksel bir neden (prostat bezi inflamasyonu veya sinir sistemi fonksiyon bozukluğu gibi) de etken olabilir.
Çok  nadir görülen fiziksel sebepler.

  • Sempatik sinir sistemi hasarı (Örneğin; abdominal ameliyat sonrası),
  • Prostat hipertrofisi ve prostatitis,
  • Üretrit,
  • Devamını oku...

Erken boşalma, daha çok gençlerde görülmesine rağmen her yaşta görülme oranı da yüksektir. Erken boşalma türk toplumunda erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olmasına rağmen kliniğe başvurma oranı çok düşüktür. Genellikle kliniğe başvurma nedeni sertleşme sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde her 10 erkekten 7'sinde erken boşalma sorunu  görülmektedir. Diğer bir taraftan ise genç erkeklerde boşalma çok çabuk olarak yaşanırken, erken boşalmanın yaygınlığı artan yaşla birlikte azalmaya başlar. Çoğu zaman evliliklerde eşler bu sorunu kabullenmiş görünüyor, oysa evlilik dışı bir ilişkiye girildiğinde yeni partner için bu sorun büyük paniğe yol açabiliyor.