Genel Bilgi ve Konular

Erken boşalma ve mastürbasyon

Mastürbasyon erken yaşlarda başlanılırsa ve kontrolsüzce yaşanırsa erken boşalmaya sebep olacak bir alışkanlık ve yaşam tarzı haline gelecektir. Erkekler ergenlik döneminde hormonlarının etkisiyle aşırı istekli olurlar.
Gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar erken boşalmanın oluşumunda önemli bir etken sayılmaktadır.

Normal şartlarda erkeğin cinsel dürtüsünü gidermek amacıyla yaptığı masturbasyonu bu tanımın dışında tutmak gerekir. Mastürbasyonla ilgili genel bilgiyi almak için sitemizdeki mastürbasyon la ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

Normal dışı masturbasyonda kişi;

  • uyumak,
  • öfkesini dindirmek,
  • sıkıntısını gidermek,
  • kendini güçlü hissetmek,
  • var olmak,
  • meraktan,
  • rekor için devamlı,

veya diğer sıkıntılarını gidermek için yoğun sıklıkta ve sadece boşalmaya yönelik bu eylemi gerçekleştirir.

Erken boşalmada mastürbasyon faktörü

Bu süreçteki amaç sadece ve sadece hızlı bir şekilde boşalıp o duyguyu yakalamaktır.Bu da cinsellikte boşalma anını fark edemez hale gelir ve kendi biyolojik ritmini, iç düzenini, biyolojik saatini, cinselliğin anlamını, algısını bu şekilde şartlamış olur,

ve artık kendisi için ileride ciddi bir sıkıntı yaratacak olacak olan erken boşalma senaryosunu hazırlamış olur.

Ayrıca her an yakalanma korkusu, günah, ayıp, yasak, pis duygusu ile hızlı şekilde yapılan mastürbasyonlarda erkekte aynı şartlanmayı sağlayacaktır.

Öğrenilen - şartlanılan aceleci yöntem  aktif cinsel ilişkide de istemedende olsa mevcut şablonun uygulanmasına ve erken boşalmaya sebep olacaktır. Bunun yanına diğer psikolojik faktörleride eklediğimze ki bunlar eşe olan düşkünlük, cinselliğe yüklenen diğer anlamlar, baba ile olan çatışmalar vs gibi tamamen bir kontrolsüzlük yaratacaktır.

Mastürbasyon yanlış uygulanmasında bu  tip sıkıntılar yaratırken düzenli ve kontrollü, belirli zaman hedefine yönelik yapılabilrse boşalma süresinin uzamasına katkıda bulunacaktır.

Bazı erkekler bu kontrolü kendi başlarına mastürbasyonla yakalayabilrken, bazıları yakalayamadıklarından yaşadıkları başarısızlıkla dahada umutsuz hale gelecekler ve buda bazen erken boşalmayı dahada tetikleyecektir. Bu durumlarda psikolojik destek almak, süreci bir profesyonelin yardımı ile aşmak gerekir. Çünkü araba kullanmanın veya yabancı dil öğrenmenin sadece kitaptan olmayacağı gibi bu süreçte kendi başına çözülemez.

Bunun nedenide tekniklerin kişiye özel geliştirilmesinin gerekliliği ve arkada yatan bazı psikolojik süreçlerinde giderilmesinin zorunluluğudur. İşte  bu durumlarda erken boşalma tedavisi-terapisi almak kaçınılmaz olur.