Genel Bilgi ve Konular

Erken boşalma tedavisi

Erken boşalma`nın nedenleri çeşitli olabilir ama, tedavisi kesinlikle mümkündür. Erken Boşalmanın tedavisinde çok farklı tedavi yöntemleri denenebilinir veya uygulanabilir. Öncelikle sorunun fizyolojik mi yoksa psikolojik kökenli mi olduğu araştırılmalıdır. Neden fizyolojik ise, hemen o nedeni ortadan kaldırmaya yönelik tedavi düzenlenir.

Nedenlerin %99'u genellikle psikolojik kökenlidir.erken boşalmanın tedavisi Psikolojik nedenlerin tedavisinde kullanılan  yöntemler sağlıklı ve sağlıksız yöntemler olarak ayrılabilinir.
Sağlıklı yöntemlerde; geçici çözüm sağlayıcı ve kalıcı çözüm sağlayıcı yönemler olarak ayırılabilinir.

Yöntemlerden bazıları;

  • Kişinin kendi başına bulup uygulayabileceği gerçekçi ve sağlıklı yöntemler (dur-başla yöntemi, masturbasyon egzersizleri, lokal anestejik pomadlar, pozisyon değiştirme, yer değiştirme gibi)
  • Kişinin kendi başına bulduğu sağlıksız-zararlı veya geçersiz yöntemler (bitkisel ilaçlar diye satılan gıda takviyeleri-para tuzakları, alkol alımı, yoğun masturbasyon, başka şey düşünme, hocaya gitme, muska yazdırma gibi)
  • Doktor önerisi ile kullanılan ilaçlar: bu ilaçarın kullanımı kullananlarda %90'ında  geçici, %10'unda kalıcı çözüm sağlayabilr.
    (antidepresan ilaçların bazıları)
  • Erken boşalan erkekler tedavi
  • Psikoterapi Yöntemi; doktor önerisi ile hastaya göre düzenlenen davranış, bilgi, telkin ve egzersizden oluşan kombine yöntem, gerekirse bu yönteme dinamik denilen geçmiş yılların problemlerine ait özellikle çocukluk dönemine ait psikoterapi eklenebilir.

Erken boşalma problemi olan bir erkekte kalıcı bir çözüm için psikoterapi yöntemi en geçerli ve başarılı yöntemdir. Psikoterapi yöntemi psikolojik kökenli erken boşalma probleminde isekli ve uyumlu astalarda yüzde yüze yakın çözüm sağlamaktadır.