Genel Bilgi ve Konular

Evlilik tipleri, çeşitleri

Cinsel ilişkilerini geliştirecek becerileri kazanan çift, bunu genel olarak ilişkisine nasıl adapte edeceğini bilmek ister. Geleneksel anlayışa göre, duygusal yakınlık ne kadar çok olursa evlilik o kadar iyi olur. Ancak bu tamamen bir mittir. İşbirliği içinde bir evlilik tarzı yaratabilmek için, otonomi ve yakınlık arasındaki denge iyi sağlanmalıdır, yani bireysellikle çift olmak arasındaki denge.

4 tarz evlilik vardır. Sıklıklarına göre tamamlayıcı, çatışmaları azaltıcı, en yakın arkadaş ve duygusal olarak güçlü. Tabi ki bu tarzlar saf halde değildir, ancak her evlilikte bu tarzlardan biri dominanttır.

Devamını oku...

"Mutlaka evlenin, eşiniz iyi çıkarsa mutlu olursunuz. Kötü çıkarsa filozof olursunuz."
Sokrates

Evlilik danışmanlığı, evlilik terapisiToplumsal yapımızın sağlıklı bir şekilde devam edilmesinin yolu sağlıklı ve mutlu bir evlilik kurumunun devamıyla mümkündür. Sorunlu evlilikler sorunlu kişilerin ve sorunlu çocukların nedenidir. Sonunda ekonomik sıkıntılarında eklenmesiyle kendiyle ve toplumla kavgalı, toplum ve devlet yapısı için tehlikeli bireyler meydana gelir. Bu durum toplumsal çatışmaları ve terörü destekler.
İşte bu nedenlerden dolayı bu yazımın amacı, evlilik aşkınızı öldürmeden, evlilikte yaşanabilecek pek çok sorunun çözüm yollarının anlatılması ve uzun evliliklerin gizemli görünen sırlarını vermektir.

Devamını oku...

Evlilikte uyum ve doyum

  • Evlilik Yaşı,
  • Eğitim Düzeyi,
  • Evlilik Süresi,
  • Sosyo - Ekonomik Durum,
  • Çocuk Sahibi Olma,
  • Aile Yaşam Siklusu,
  • Devamını oku...

Bireyler evlendiklerinde kendilerinin ve yaşamlarının bazı kısımlarının değişmesini de isterler; ve bu değişim sürecinin gerçekleşmesine katkıda bulunacağını umdukları  kişilerle evlenme eğilimini gösterirler. Bazen kişilerin “Onunla evlendim çünkü beni bir düzene sokacağını düşündüm.”, “Onunla evlendim, çünkü çok sessiz olan benim aksime o  eğlenmeyi seviyordu.” gibi sözler söylediklerini duyarız. Böylesi bir durum bir evliliğin ebeveyn-çocuk  boyutu çiftin her iki üyesinin de ihtiyaçlarını karşıladığında, empati, regresyon, çocukça oyunlar ve birbirini tamamlama sağladığında, ya da yansıtılmış özdeşleşmenin çok baskın olmadığı durumlarda olumludur.

Devamını oku...

Evlilik Korkusu

Evlilik korkusu, sendromu nasıl yenilir?Evlilik korkusu kendi gelişimini tamamlayamamış kişilerin korkusudur.

Evlilik sağlıklı her bireyin yaşaması gereken bir süreçtir. Tüm canlılarda neslin devamı için gerekli olan üreme dürtüsü vardır. İnsanda üremenin sağlıklı bir şekilde olabilmesi için ve neslin sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilmesi için kadın ve erkeğin çocuğu beraber yetiştirmesi gerekir. Çocuğun güvenli bir ortamda büyüyebilmesi kadın ve erkek rollerini düzgünce alabilmesi için kadınla erkeğin beraber olması gerekir. bu sürecin insanın  biyolojik, sosyal ve psikolojik yapısına uygun şekilde yaşanması gerekir. Bu oluşuma evlilik diyoruz.

Devamını oku...