Genel Bilgi ve Konular

Vajinismusun nedenleriEsas olarak; vajinismusun, nedenleri tamamiyla psikolojiktir. VE DE TEDAVİ EDİLEBİLİR.

Vajinismusun nedenlerinden en yaygın olan bir tanesi;  yetişme çağındaki kızlara seksin pis ve kötü olduğunu öğreten yanlış ve katı eğitim tarzıdır. Yıllarca, cinselliğin kadınlar için zarar verici, kötü, aşağılayıcı, yalnızca erkeklerin faydalandığı, kadınların kaçması gereken bir şey olarak yetişen bir genç kız, bu ilişkiyi yaşayacağı sırada bilinçaltına yerleşmiş bu yanlış fikirleri istemeyerek de olsa hatırlayacak, ilişkiye girmekten rahatsızlık duyacak ve kasılacaktır.

Devamını oku...

Çocuk ile anne ve baba arasındaki ilişkinin normal ve sağlıklı bir süreçte geçmemesi karakter yapılanmasında bazı eksikliklere sebep olmaktadır. Aklımızla her ne kadar cinsellik yaşanması gereken bir şey olduğunu söylesekte, içsel olarak (bilinç düzeyinde ya da bilinçdışı) yoğun bir sıkıntı yaşanılabilmekte ve kişi bu sıkıntıda cinsel birlikteliği yaşamama ile uzak durmaktadır.

Karakter (kişilik) kusurları olan kişilerde, cinsellik yaşanmış olduğunda veya  yaşamaya çalışıldığında  içsel olarak;

A- Basitlik veya utanılacak birşey olan cinselliği yaşamanın yoğun küçük düşmüşlüğünü ve aşağılanmışlığını hissedecek ve bu hisler kişinin çok canını yakabilmektedir. Veya;

Devamını oku...

Hastalıklar ve tedavi yontemleri genel isimler altında toplansa bile kişiye özel farklılık gösterir ve de kişiye özel tedavi verilir, ve de hastayı görmeden bazı yorumlar yapılamaz, fikir söylenemez.Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Özellikle de vajinismus gibi yoğun kaygı ve endişenin olduğu ve tedavinin hastanın kişilik özelliklerine, ona ait kaygı ve korkularına göre düzenlendiği bir problemde, zaman çok değişkenlik gösterecektir, işin mali kısmıda  hastaya ayrılan zamanda verilen tedaviye göre belirlenecektir, bu yüzden kesin zaman ve mali portre verilemez zaten bunu söyeleyen biriside olsa inandırıcı olmaz.

(Aynı şekilde tedavinin başarısıda hekimin yetenek, tecrübe ve bilgi birikimine bağlı olduğu kadar hastanın çözüm isteği, içinde bulunduğu sosyal ve kültürel koşullar kadar eş desteği ve de bir çok şeye bağlıdır.)

Devamını oku...

İlişkiye girememe sebeplerini şöyle tanımlıyoruz;Vajinismus ilişkiye girememe sebepleri

  • Fiziksel nedenler,
  • Psikolojik nedenler.

A- Hiç ilişkiye girememişler;

1- Gerçek anlamda bedensel sorunu olanlar: %1 kadardır.

  • kalın kızlık zarı,
  • vajen darlığı, anormalliği,
  • vajen girişinde acı veren yara vs,
  • vajina yokluğu.

Devamını oku...

vajinismus tedavisiSorunuyla gelen danışan ilgiyle ayrıntılı olarak dinlenilmeli. Duyguları anlaşılmaya çalışılmalıdır. Danışan ayrıntılı bir psikolojik (ruhsal) anemnezi alındıktan sonra problemin çözümü aşamasında neler yapılacağına dair bilgilendirme yapılır. Vajinismus problemini istemek ve yapabileceğine inanmak önemli bir adımdır. Danışan fiziksel olarak kadın olsa bile, duygusal olarak kadın olma konusunda içsel problem yaşamaktadır.

Danışana, kendine özel sebeplerinin vajinismus olarak nasıl oluşabileceği anlatılmalıdır. Ve sonra insanın ruhsal yapısı anlatılmaktadır.

Devamını oku...

Vajinismus uzaylı hastalığıHani derler ya kardeş-kardeş uslu durun, işte Vajinismus dediğimiz kadında ilişkiye girememe hastalığı da evli çiftlerin cinsel ilişkiye girmesini engelliyor. Evet yanlış okumadınız bu çiftler korku ve kaygı yüzünden hiç cinsel ilişki yaşayamadılar ve yaşayamıyorlar. Olur mu canım öyle şey demeyin oluyor, 5-10 hatta 20 yıllık hiç cinsel ilişki yaşamamış evli çiftler var.

Garip mi geldi? Gelmesin bu bir hastalık, adı da VAJİNİSMUS hastalığı. Bu çiftlerde ilişki günü gelene kadar kendilerinde böyle bir sorun olabileceklerini akıllarına getiremiyorlardı.

Uzaylı Hastalığı adı nereden mi geliyor? Bir hasta doktoruna yaşadığı sıkıntıyı tanımlarken şu şekilde bir açıklama yapıyor; ''Doktor bey bizde kimsede olmayan garip bir rahatsızlık var, biz karı koca olamıyoruz, herkes yaparken, keyif alırken biz uzaylı gibi korkuyoruz'' demiş, daha sonra da tedavi olduktan sonra kendisiyle dalga geçer hala gelmiş hasta hani benim eskiden ''Uzaylı hastalığım" vardı ya diye kendisiyle dalga geçmeye başlamış.. Kadınlar kadar erkeklerde cinsel kaygılar yaşamaktadırlar, eşler bu kaygılarını birbirlerine yansıtıp birbirlerindeki kaygıyı arttırıp çıkmaz bir döngü içine girmekte, çaresiz kaldıkça birbirlerini suçlamakta, böylece aralarındaki saygı ve sevgi azalıp yok olup gitmektedir.

Devamını oku...