Genel Bilgi ve Konular

Vajinismus uzaylı hastalığıHani derler ya kardeş-kardeş uslu durun, işte Vajinismus dediğimiz kadında ilişkiye girememe hastalığı da evli çiftlerin cinsel ilişkiye girmesini engelliyor. Evet yanlış okumadınız bu çiftler korku ve kaygı yüzünden hiç cinsel ilişki yaşayamadılar ve yaşayamıyorlar. Olur mu canım öyle şey demeyin oluyor, 5-10 hatta 20 yıllık hiç cinsel ilişki yaşamamış evli çiftler var.

Garip mi geldi? Gelmesin bu bir hastalık, adı da VAJİNİSMUS hastalığı. Bu çiftlerde ilişki günü gelene kadar kendilerinde böyle bir sorun olabileceklerini akıllarına getiremiyorlardı.

Uzaylı Hastalığı adı nereden mi geliyor? Bir hasta doktoruna yaşadığı sıkıntıyı tanımlarken şu şekilde bir açıklama yapıyor; ''Doktor bey bizde kimsede olmayan garip bir rahatsızlık var, biz karı koca olamıyoruz, herkes yaparken, keyif alırken biz uzaylı gibi korkuyoruz'' demiş, daha sonra da tedavi olduktan sonra kendisiyle dalga geçer hala gelmiş hasta hani benim eskiden ''Uzaylı hastalığım" vardı ya diye kendisiyle dalga geçmeye başlamış.. Kadınlar kadar erkeklerde cinsel kaygılar yaşamaktadırlar, eşler bu kaygılarını birbirlerine yansıtıp birbirlerindeki kaygıyı arttırıp çıkmaz bir döngü içine girmekte, çaresiz kaldıkça birbirlerini suçlamakta, böylece aralarındaki saygı ve sevgi azalıp yok olup gitmektedir.

Yapılması gereken tek şey korkuyu kaygıyı birazcık olsun azaltıp tedaviye başvurmaktır
Tedavideki başarıyı hasta-terapist arası güven ve iletişim artırmakta, buna kararlı ve de çözüme yönelmiş bir çiftte eklerseniz çözüm kesinleşmekte.
İşte böyle bir süreç uzaylılıktan dünyalılığa dönüş.